Kategorie: Wszystkie | Inwestycje | Przetargi | Zamówienia
RSS
piątek, 22 lutego 2013

Inwestycje wymagają odpowiedniego planowaniaNie zawsze przetarg to decyzja w 5 minut. Czasami na wyniki przetargu trzeba poczekać. To ważne dla tych, którzy składają swoje oferty i czekają na to, aż wreszcie ktoś poinformuje ich o tym, jak wygląda rezultat oraz która firma będzie wykonywać dane działanie. Nie zdziwmy się, gdy planowane inwestycje to duże działania obejmujące milionowe kwoty. Zazwyczaj takie przetargi skupiają uwagę wielkich firm i innych wykonawców, którzy już czują ogromne pieniądze. Zasada jest prosta, czym lepszy przetarg, który opiewa na większe sumy - tym więcej ofert i potencjalnych firm, które oferują wykonawstwo. Dlatego wygranie takiego przetargu jest po prostu trudne i firma, której uda się zwyciężyć może faktycznie mówić, że jest najlepsza na rynku. Tak będzie, gdy działania zostaną wykonane w terminie, a firma zarobi, a nie straci.

Dlaczego niektóre planowane inwestycje wcale nie przyciągają uwagi potencjalnych korporacji, które nawet nie myślą o tym, aby założyć przetarg? Nie myślmy, że samo słowo przetarg to już wielka okazja. Niektóre oferty są po prostu źle rozpisane lub oferują niewiele zysków, co na pewno przekłada się na potencjalne kalkulacje firm mających wziąć udział w konkursie. Dlatego takie firmy omijają niepopłatne przetargi, woląc skupić się na swoich stałych klientach i działaniach, które na pewno przynoszą zyski. Niektóre jednostki gospodarcze porzucają wszystkie dotychczasowe prace, nie przyjmują nowych zleceń, skupiają się tylko na przetargowym działaniu, które w ostateczności może przynieść więcej strat niż pożytku. Dlatego przed złożeniem oferty warto sprawdzić, czy aby na pewno oferta jest taka dobra, jak nam się wydaje.

piątek, 01 lutego 2013

Niektóre inwestycje oraz zamówienia publiczne dotyczą bezpieczeństwa mieszkańców lub dobra społeczeństwa. Firma, która wykonuje zadanie jest pod lupą ludzi i mediów, które skrupulatnie monitorują to, co się dzieje podczas prac. Często zamówienia publiczne brane są pod uwagę przy wielu trudnych projektach lub sprawach. Inne firmy, które przychodzą z zewnątrz problemu mogą spojrzeć na to chłodnym okiem.

Zamówienia publiczne i przetargi często dotyczą prac budowlanychWażne jest także to, że żadne zamówienie publiczne nie dostanie się w ręce małej, początkującej firmy. Takie inwestycje to zazwyczaj pokaźne pieniądze, które są lokowane w sprawdzone firmy i biznes, który na pewno się zwróci. Nikt więc nie powierzy budowy autostrady lub chodnika firmie, która dopiero weszła na rynek i nie ma zbyt wielu możliwości. Dlatego do przetargów organizowanych przez instytucje państwowe przystępują największe firmy, które wydzierają to, co najlepsze. Mniejsze jednostki muszą obejść się smakiem. Przy małych projektach lub inwestycjach, które nie mają tak znaczącego wydźwięku mniejsze firmy również mogą znaleźć prace i zastosowanie. Jednak o takich projektach nikt nie mówi, a więc trudno tu o prestiż lub darmową reklamę.

Przedsiębiorca, który liczy na zamówienia publiczne lub na wygrywanie przetargów musi przygotować realną i jednocześnie dobrą propozycję. Nikt przecież nie wygrywa przetargu tylko dlatego, że jego firma jest znana i ceniona. To ważny, ale nie najważniejszy fakt. Przy zamówieniach publicznych liczą się konkrety, które musimy przedstawić, aby móc cokolwiek zrobić w sferze inwestycji.